Zmień CZY na CO lub JAK

Zamień CZY na CO lub JAK.

Odkąd zacząłem używać w pytaniach, CO lub JAKuruchomiłem rozwój, przestałem ograniczać siebie i innych w czasie rozmowy.

Czyli mam już nie zadawać pytań od słowa CZY?

No co Ty 🙂 Masz zadawać i zadawaj, tylko potrzebujesz wiedzieć, kiedy jest to skuteczne i potrzebne rzeczywiście, a kiedy ograniczające.

 1. Od słowa CZY zaczynaj wtedy, kiedy potrzebujesz krótkiej i zwięzłej odpowiedzi.
 2. Od słowa JAK lub CO zaczynaj wtedy, kiedy potrzebujesz zadbać o rozwój siebie i innych.

Po co o tym piszę? Bo zaczynanie zdania od CZY nie służy dla rozwoju, jest wszechobecnym schematem komunikacyjnym, który w większości nie służy, ludziom nie służy. Na takie pytanie odpowiesz tylko, TAK lub NIE i koniec rozmowy. Zadasz kilka takich pytań jedno po drugim i z dużym prawdopodobieństwem Twój rozmówca zamknie się w sobie.

No i ok, a niech się zamyka, co mnie to … SERIO tak myślisz? No tak, jeśli zależy Ci tylko na krótkiej rozmowie, to nic nie zmieniaj. Sam wiesz lepiej.

Jesteś? Czytasz dalej? No ok, to znaczy, że chcesz czegoś więcej być może.

W życiu prawdopodobnie nie żyjesz sam sobie na samotnej wyspie i ja też nie. Żyjemy w społecznościach mniejszych bądź większych i czy chcemy, czy nie odpowiadamy za rozwój siebie i innych

 • Masz dzieci? Jako rodzic odpowiadasz bezpośrednio za ich rozwój.
 • Jesteś szefem, menadżerem? Odpowiadasz bezpośrednio za rozwój firmy, czyli między innymi pośrednio za rozwój ludzi, którzy mają Ci pomóc zrealizować Twoje marzenia i cele biznesowe.
 • Jesteś w relacji? W relacji partnerskiej, małżeńskiej? Nie ma znaczenia jakiej. Odpowiadasz po swojej stronie za rozwój relacji. UWAGA, żeby była jasność, nie za drugiego dorosłego człowieka.

Więc w życiu WCHODZISZ w różne ROLE i to JAKOŚĆ Twoich PYTAŃ, jakie zadajesz, m.in. determinuje o jakości Twojego życia. 

JAKOŚĆ jest wtedy, JAK SIĘ ROZWIJASZ. A jak rozwijasz się, wtedy ROZWIJASZ ŚWIAT i LUDZI dookoła siebie.

Do rozwoju POTRZEBUJESZ KREATYWNOŚCI, więc potrzebujesz pytań OTWARTYCH, które ją uruchamiają, zamiast pytań ZAMKNIĘTYCH. 

 • CO i JAK – tak m.in. mogą zaczynać się PYTANIA OTWARTE -> otwierają na nowe pomysły i doświadczenia Ciebie i Twojego rozmówcę. Takie pytania angażują, aktywizują i zachęcają do działania.
 • CZY – tak zazwyczaj zaczynają się PYTANIA ZAMKNIĘTE -> zamykają w znanym i zazwyczaj nie wnoszą niczego nowego, odpowiedź jest już zaszyta w pytaniu.

Jest jeszcze jedna rzecz, tak MEGA WAŻNA. Często by zadawać pytania otwarte, trzeba być odważnym i otwartym na coś, czego być może nie znasz dotąd w swojej głowie, a to może nieraz uruchamiać strach (często nieświadomy), zaczynamy szybko od CZY by bezpiecznie pobiec do swoich zajęć.

Więc zadawanie pytań otwartych to odwaga, by dawać siebie i swój cenny czas w relacji z innymi. PYTANIA OTWARTE to dobre RELACJE.

Odwaga oznacza, że możesz bać się, ale wstajesz i pytasz, zaczynając od JAK lub CO?

 • Podpowiedź 1. Jeśli nawykowo zadajesz pytania od CZY i teraz chcesz nauczyć się zmienić je na JAK lub CO, to w pierwszym kroku pomyśl, o co konkretnie chcesz zapytać.
 • Podpowiedź 2. Będą sytuacje, w których naturalnie użyjesz pytania zamkniętego, bo takie właśnie będzie potrzebne, krótko i na temat, więc CZY też jest ok.

W praktyce:

 1. Pytania zamknięte:
  a) Czy masz jakiś pomysł, aby to naprawić?
  b) Czy możesz to zrobić i mimo wszystko przyjechać po mnie?
  c) Czy masz jakieś zdanie na ten temat?

 2. Pytania otwarte:
  a) Jaki masz pomysł, aby to naprawić?
  b) Co możesz zrobić, żeby mimo wszystko przyjechać po mnie?
  c) Jakie masz zdanie na ten temat?

Zadawaj pytania otwarte, a dowiesz się m.in.

Jak uruchamiać kreatywność?
Jak angażować do działania?
Jak poszukiwać rozwiązań na istniejące problemy?
Jak tworzyć nowe rzeczy dotąd nieznane?
Jak prowadzić dzieci poprzez świadomy rozwój, w otwartości i ciekawości? 
Jak poznać potrzeby, jakie stoją za zachowaniem Twoich dzieci?
Jak rozwijać własny biznes?
Jak dbać o relacje?
Jak dawać codziennie z siebie 110%?
Jak stawać się lepszym dla siebie i innych?
Jak trenować skuteczniej?
Jak realizować marzenia?
Jak, jak, jak … cokolwiek tu wstawisz i zapytasz, dowiesz się.

==============
fot. Arek Socha

Chcesz więcej takich treści?
Wskakuj na Droga do efektu.

Jarosław Michałowski

Autor, coach, mentor, trener i bike fitter. W trakcie coachingu zainspiruje Cię pytaniami i ćwiczeniami do własnych odkryć, w czasie mentoringu dodatkowo podzieli się z Tobą wiedzą i własnym doświadczeniem. Wielokrotny mistrz i vicemistrz Polski w kolarstwie szosowym i MTB, uczestnik Pucharu Świata i Mistrzostw Świata Masters, 7-krotny zwycięzca wyścigu na brukach Piekła Przytoku. Więcej informacji znajdziesz na stronie Autor lub napisz ze strony Kontakt. Dodatkowo: Facebook, YouTube.

Przewiń na górę