Przekonania masz, ale nie jesteś nimi

Czy chcesz tego, czy nie, masz przekonania. Masz ich wiele, część z nich cię wspiera, pomaga, a część ogranicza, hamuje, nie służy, w skrajnych przypadkach może nawet prowadzić do choroby czy śmierci.

Potrzeba nauczyć się rozróżniać FAKTY od własnych przekonań i myśli. Bo faktów nie zmienisz, natomiast myśli i przekonania już możesz zmienić, oczywiście tylko, jeśli chcesz.

No dobra, ale po co o tym mówisz?

W co wierzysz na swój temat i swojego życia?
Jak o sobie mówisz?
Co jest możliwe dla ciebie a co nie?

Mówisz do siebie np. DAM RADĘ i idziesz naprzód?

Pomyśl przez chwilę, zamknij oczy i wyobraź sobie …

  • jak mówisz do siebie: DAM RADĘ.
  • jak mówisz do siebie: EEEE, TO NIE MA SENSU. NIE DAM RADY.

Jak jest różnica? Jak się czujesz? Jakie masz nastawienie? Co czujesz? Kiedy jesteś zaangażowany na 100%? Jak ze skupieniem? Na czym jesteś skoncentrowany?

Bo widzisz, tak to jest, że w to, co wierzysz, taki świat dookoła siebie tworzysz. No, ale jak to?

Jeśli wierzysz, że DAM RADĘ, to uwaga na haczyk, bo łatwo się zawieść, poddać i zacząć myśleć inaczej. Dam radę, to nie oznacza, że pstrykniesz w palce i od razu osiągniesz sukces, taki np. jako cel w sam w sobie, jak mówi ci świat dookoła 0 albo 1, zwycięstwo lub porażka. W większości przypadków nie masz od razu 100% tego, o czym marzysz, może po pierwszym razie osiągniesz 0,00001%, może 1%. tak JEST OK. Będziesz potrzebował być może dni, tygodni, miesięcy czy nawet lat, żeby mieć to, co chcesz mieć. Przekonanie wspierające DAM RADĘ to wybór i droga na całe życie.

Wygrany wyścig, fajna praca, większa kasa na koncie, dobra relacja, szczęśliwe życie itd. Dam radę, to oznacza, że WIERZYSZ W SIEBIE i w to, co robisz i że działasz cały czas do przodu, czasem upadasz i wstajesz, boli i idziesz dalej, uśmiechasz się i płaczesz, uczysz się, rozwijasz, trenujesz, zmieniasz, popełniasz błędy, wyciągasz wnioski i krok po kroku idziesz w tym kierunku, co chcesz.

A jeśli wierzysz, że nie dasz rady, że coś nie ma sensu, to tak właśnie jest.

TWORZYSZ SAM SWÓJ ŚWIAT.

Czym są zatem przekonania?

Przekonania to myśli, które wpływają na to, jak widzisz świat, jak oceniasz siebie, ludzi, ich postępowanie, jak oceniasz doświadczenia i zjawiska, które się wydarzają w Twoim polu. Przekonania to takie osobiste, różowe okulary, przez które każdy z nas obserwuje świat. Oczywiście każdy ma jakieś przekonania i to na ich podstawie między innymi podejmujemy decyzje czy dokonujemy wyborów lub ich nie podejmujemy. Brak decyzji to też decyzja. W drodze ewolucji lubimy po prostu mieć przewidywalny i uporządkowany świat. W wyniku takiego uproszczenia często prowadzi nas to do nadawania etykiet, oceniania siebie, swoich bliskich i nawet jeśli myślisz, że tak nie można, to i tak to robisz, bardzo często nieświadomie. Robisz to wg własnego zestawu przekonań.

Jak pracować z przekonaniem?

A. Obserwować i zapisywać swoje myśli, tak aby zobaczyć na papierze swoje prawdy życiowe. Zapisywać szczegónie te, które ci się nie podobają, wkurzają, które być może odrzucasz. No, bo skąd one się biorę jak nie z twojej głowy? A później zadaj sobie pytanie: Czy to, co myślę i mówię, czy to jest rzeczywiście zawsze prawdziwe?

B. Idąc dalej, dla każdego swojego przekonania możesz zadać sobie kolejne pytania:

1. Czy moje przekonanie, pozwala mi realizować własne cele?
2. Czy moje przekonanie, pozwala mi unikać błędów i rozwiązywać konflikty?
3. Czy moje przekonanie, pozwala mi się czuć, tak jak chce się czuć?
4. Czy moje przekonanie chroni moje życie i zdrowie?
5. Jedno NIE może wskazywać, że twoje przekonanie może cię ograniczać.

C. Inna opcja to skorzystać ze wsparcia dobrego coacha, mentora czy terapeuty. Wytrawny słuchacz bardzo szybko wyłapie przekonania ograniczające u drugiego człowieka i wyciągnie je na światło dzienne. Jeśli relacja między innymi opiera się na zaufaniu i otwartości (a jest to konieczne do pracy m.in. w coachingu, mentoringu czy terapii), wówczas klient może przepracować dane przekonanie, odrzucając ograniczające i przyjmując nowe, wspierające – dokonuje wymiany.

Więc jeśli twój zestaw przekonań doprowadził cię do miejsca, w którym dziś jesteś, gdzie pracujesz, mieszkasz, co masz, czego nie masz, to jeśli zaczniesz zmieniać przekonania, wówczas zaczniesz postępować inaczej niż dotychczas, a to zaprowadzi cię do efektów, o których marzysz.

Jaki masz swój ZESTAW PRZEKONAŃ?

==============
fot. John Hain

Jeśli masz pytanie, napisz do mnie ze strony Kontakt, zawsze odpisuję.

Może spodoba się również…