Niezałatwione sprawy powracają

Coaching, mentoring, trening mentalny, terapia, być może po prostu zwykła rozmowa? Nieraz w naszym życiu przychodzi taki czas, by na chwilę zatrzymać się, wyciszyć, zadać ważne pytania, rozwiązać, być może nierozwiązane sprawy, udzielić sobie odpowiedzi i wybrać w zgodzie ze sobą, by pójść dalej.

Jak czytasz moje treści, które publikuję, być może trafiłeś na taką moją wypowiedź, „Kiedy kilka lat później wygrałem swój trzeci tytuł Mistrza Polski, po 2 – 3 minutach, zaraz po przekroczeniu mety, wypowiedziałem słowa, które do dziś pamiętam: „Ale mi nie o to chodzi, ja się już z tego nie cieszę”. Na zewnątrz być może wszystko wyglądało fajnie, natomiast w moim wnętrzu już nie.”

Zadałem pytanie: „CZEGO JA CHCĘ?”

Wtedy nie znałem odpowiedzi na to pytanie, wiedziałem natomiast, czego nie chcę w tamtym momencie, więc zdecydowałem, by zatrzymać się.

23 stycznia 2021 roku kolarski świat obiegła zaskakująca informacja. Tom Dumoulin, zwycięzca Giro d’Italia z 2017 roku publicznie wypowiada pytanie: „CZEGO JA CHCĘ?” i ogłasza zawieszenie kariery, bo jak mówi dalej: „Zbyt długo dbałem o to, co myślą wszyscy dookoła. Czas bym zastanowił się, czego ja chcę. (…) Czuję, że nie mam pojęcia, co chcę robić. I że pozwalałem innym odpowiadać na te pytania i zadowalać wszystkich. To nie czyni mnie szczęśliwym i stopniowo uczyniło mnie nieszczęśliwym. Dlatego robię sobie przerwę. Będę rozmawiał z ludźmi. Pomyślę, wyjdę z psem na spacer. I zastanowię się, czego ja chcę w kolarstwie i w życiu”.

No dobra, a ty wiesz, czego chcesz w życiu?

Nie załatwione sprawy, nieodrobione tzw. lekcje życiowe zawsze powracają, często z większą siłą. Warto, więc wiedzieć czego się chce, MA to ogromne ZNACZENIE, bo to pierwszy krok, by żyć w zgodzie ze sobą.

Jak to w zgodzie ze sobą?

No tak, każdy z nas jest inny i nie musisz żyć, tak jak ktoś ci kiedyś pokazał i powiedział. Możesz chcieć inaczej, niż dziś mówią ci twoje przekonania, znajomi a nawet rodzina. Możesz żyć, tak jak ty chcesz, oczywiście wcześnie rozważ za i przeciw, WYBIERAJ ŚWIADOMIE. Możesz wszystko zmienić, jeśli tylko chcesz. Bo wtedy właśnie, kiedy możesz być sobą, jesteś szczęśliwy.

Jak w takim razie odkryć to czego się chce i zacząć żyć w zgodzie ze sobą? Być może dookoła sportu, pracy, domu?

Mam dla ciebie ćwiczenie coachingowe, możesz je zrobić sam. Ćwiczenie nazywa się „Koło życia”. Tak było już o tym wcześniej, wtedy pisałem o nim od strony technicznej, więc jeśli chcesz to zajrzyj Ćwiczenie koło życia, czyli jak ruszyć z miejsca?

Często, żeby zobaczyć siebie i swoje życie, potrzebujemy stopklatki, obrazu, nasz umysł uwielbia obrazy, stąd też sam korzystam z tego ćwiczenia oraz w pracy, aby pomóc klientowi zorientować się, w jakim miejscu znajduje się teraz i czego w ogóle chce.

Instrukcja krok po kroku.

1. W ćwiczeniu, które przygotowałem (możesz je pobrać -> TUTAJ) jest 16 różnych obszarów życia, którym możesz się przyjrzeć. Jeśli dla ciebie tych obszarów jest zbyt dużo lub są jakieś inne, ważniejsze obszary dla ciebie, stwórz swoje koło, wymień, wyrzuć.

2. Narysuj swoje koło na kartce lub jeśli chcesz, skorzystaj z przygotowanego przeze mnie.

3. Teraz kolejno zatrzymaj się przy każdym z obszarów i oceń: Jak w danym momencie twojego życia jesteś zadowolony z danego obszaru. Wykorzystaj skalę punktów od 1 do 10, gdzie 1 – nie jesteś zadowolony, tutaj potrzebna jest Twoja uwaga, 10 – jesteś zadowolony. Po wybraniu punktów, postaw kropkę na linii obszaru.

4. Kiedy ocenisz wszystkie obszary własnego życia, połącz kropki.

5. Następnie popatrz na swoje koło życia i zadaj sobie kolejno pytania, udziel odpowiedzi i koniecznie je zapisz:

  • Co odkrywasz?
  • Które obszary wymagają twojej uwagi?
  • Który obszar życia wpływa niekorzystnie na inne? Np. panowanie nad stresem, emocjami być może przekłada się negatywnie na twoje zdrowie, relacje, rodzinę, radość z życia?
  • Nad którymi obszarami chcesz się skupić i zacząć działać, aby twoje życie było takie, jakie chcesz?
  • Wybierz maksymalnie 1-2 obszary naraz do zmiany, nie chwytaj za więcej, każda zmiana to zmiana własnych nawyków, a to wymaga energii i zaangażowania, więc jeśli chcesz efektu, w danym momencie skup się i działaj krok po kroku.

*Ćwiczenie warto powtarzać regularnie, np. raz w miesiącu, tzw. Life Checkpoint. Warto porównać do poprzednich.

*Ćwiczenie jest bardzo pomocne w momencie życia, kiedy jest nie tak, jak byśmy chcieli, ale nie wiemy kompletnie, od czego zacząć.

==============
fot. Gerhild Klinkow

Jeśli masz pytanie, napisz do mnie ze strony Kontakt, zawsze odpisuję.

Trzymaj się ! Miłego dnia Ci życzę 🙂

Może spodoba się również…