Medytuję, kiedy zaczynasz?

W dniu wczorajszym przeczytałem w mediach, że Iga Świątek medytuje, że to element jej treningu. Wielu innych ludzi na całym świecie również. Jak myślisz, dlaczego?

Od maja 2017 roku, codziennie, ok były pewnie jakieś wyjątki, świadomie siadam, najczęściej z rana i uspokajam swój umysł. Po co?

W ten sposób trenuję świadomą uważność na własne myśli, które z kolei generują we mnie emocje, a emocje wyzwalają działania świadome lub nieświadome. Oczywiście jakbym nie trenował uważności na własne myśli, to myśli też bym miał i emocje i zachowania również, tylko działałbym jak maszyna, która automatycznie odpala nawyki, bez znaczenia czy one mi służą, służą innym czy nie.

I co z tego? Ano to z tego, że im bardziej jestem świadomy na poziomie zauważania własnych myśli, tym częściej zauważam własne emocje i mogę podejmować świadome działania, zachowania, które mi służą, bo widzę, słyszę i czuję i nie muszę już odpalać nawykowo.

Więc, jeśli jesteś na treningu, startujesz w zawodach i w czasie gadasz sam ze sobą, psioczysz na siebie, złościsz się na siebie lub innych, że to takie a to nie takie, to co, myślisz, że coś ugrasz? Twoja energia się rozprasza. Myślisz, że gdzie wtedy jesteś?

W pracy, w domu, w szkole, w obecności dziecka, drugiego człowieka, jest tak samo, albo jesteś tu i teraz (jasne fizycznie jesteś), ale pytanie gdzie jesteś myślami?
Czy 100% Twojej energii i uwagi jest w tym co właśnie robisz?

Ja dziś inwestuję około 20 minut dziennie w swój trening uważności, ale jak zaczynałem, były to tylko lub aż wtedy 2-3 minuty. Z perspektyw ponad 3 lat, regularnego treningu uważności, praktyki medytacji, mindfulness, dziś widzę efekty.

Nigdy nie jest za późno, więc kiedy zaczynasz?

A jeśli interesujesz się treningiem kolarskim i tym co ważne dookoła niego, to zapraszam do grupy Trening Kolarski na FB.

Trzymaj się ! Miłego dnia Ci życzę 🙂

Jarosław Michałowski

Autor, coach, mentor, trener i bike fitter. W trakcie coachingu zainspiruje Cię pytaniami i ćwiczeniami do własnych odkryć, w czasie mentoringu dodatkowo podzieli się z Tobą wiedzą i własnym doświadczeniem. Wielokrotny mistrz i vicemistrz Polski w kolarstwie szosowym i MTB, uczestnik Pucharu Świata i Mistrzostw Świata Masters, 7-krotny zwycięzca wyścigu na brukach Piekła Przytoku. Więcej informacji znajdziesz na stronie Autor lub napisz ze strony Kontakt. Dodatkowo: Facebook, YouTube.

Przewiń na górę